مرا به خاطر بسپار
چهارشنبه, 17 مهر 1392 12:22

آموزش Texturing صفحه شطرنج ویژگی

نوشته شده توسط 
رای دادن به این مورد
(1 رای)

در این آموزش با نحوه ی تکسچرینگ مهرهای شطرنج که ساخت آنها در آموزش های قبلی آموختیم , آشنا می شویم.

 1- برای شروع همه ی مهره ها را hide کنید تا فقط صفحه شطرنج باقی بماند .

2- Polygon های زیر صفحه در رندر دیده نمی شوند پس به آنها نیازی نداریم . همه ی polygon های زیر را حذف کنید .

3-شئی را انتخاب کنید و از لیست مدیفایرها , مدیفایر Unwrap UVW را انتخاب کنید . سپس مانند شکل زیر همه ی polygon ها را انتخاب کنید .

4-از منوی سمت راست روی دکمه ی Open UV Editor کلیک کنید و در پنجره ی باز شده از منوی Mapping گزینه ی Flatten Mapping را انتخاب کنید .

5-روی دکمه ی Ok کلیک کنید و باید شکلی مانند تصویر زیر داشته باشید .

6-  Toolsاز منوی روی گزینه یRender UVW Template  کلیک کنید و تنظیمات را مشابه آنچه در تصویر نشان داده شده انجام دهید . سپس روی  Render UV Template کلیک کنید و تصویر ساخته شده را ذخیره کنید .


7-تصویر رندر شده را با نرم افزار Photoshop باز کنید و به قسمت های خاکستری تصویر , تکسچر مورد نظرتان را اختصاص دهید . بهتر است برای هر کدام از قسمت ها یک لایه ی جدید در فتوشاپ ایجاد کنید و در این لایه تکسچر را اختصاص دهید . من از تکسچر چوب استفاده کردم .


8- در این قسمت با توجه به اینکه صفحه شطرنج از دو قسمت تشکیل شده است می بایست یک لایه جدید در فتوشاپ تشکیل داده و رنگ روشن صفحه را نیز درست نمایید مانند تصویر زیر.

9-من با استفاده از ابزار Line بین مربع ها خطوط مشکی ایجاد کردم . این صرفا یک ایده است و می توانید از روی این قسمت و قسمت بعدی رد شوید , اما دقت داشته باشید اگر میخواهید این مرحله را اجرا کنید حتما خطوط را در یک لایه ی جدید ایجاد کنید .

10-برای اینکه بتوانیم خطوط مشکی را در تری مکس برجسته نشان دهیم نیاز به bump map داریم . bump map در رنگهای سیاه , سفید و خاکستری ساخته می شود . همه ی لایه ها را hide کنید و فقط لایه ی Line را باقی بگذارید . اگر رنگ خطوط مشکی است به منوی Image بروید گزینه ی Adjustmaent و سپس invert را انتخاب کنید یا کلید Ctrl + I را بزنید . شکلی مانند تصویر زیر خواهید داشت . این تصویر را نیز به فرمت jpg ذخیره کنید .

11-پس از ذخیره عکس های بالا وارد 3dmax شده و در بخش Difuse متریال تصویر رنگی و در بخش Bump تصویر سیاه سفید بالا را قرار داده و برای هر یک از مهره ها نیز فقط رنگ متریال را سیاه یا سفید قرار داده و در reft.glossiness مقدار .96 قرار دهید.

 خواندن 4714 بار آخرین بار تغییر یافته چهارشنبه, 17 مهر 1392 19:22
مجموعه های بیشتر: « بافت دهی توپ فوتبال