مرا به خاطر بسپار
سه شنبه, 30 مهر 1392 15:40

مدلسازی گوشواره ویژگی

نوشته شده توسط 
رای دادن به این مورد
(7 آرا)

مدلسازی جواهرات با 3dsmaxکاری ساده و در عین حال جالب و لذت بخش است . در این آموزش نحوه ی ساخت یک گوشواره را با هم فرا می گیریم .

این آموزش برای کسانی که تازه کار با مکس را شروع کردن , مفید خواهد بود . در این آموزش از ابزارهای ساده برای مدلینگ استفاده می شه و همچنین بهتون یاد می دم چطور با استفاده از massFX کارتون طبیعی تر جلوه کنه . فقط به این نکته توجه داشته باشید که نرم افزار مکستون باید نسخه 2012 و یا بالاتر باشه .

2

کار رو با ساخت قلاب گوشواره شروع می کنیم . قلابی رو که من در نظر گرفتم به شکل زیر است .

6

به تب Create برید روی آیکون shapes کلیک کنید و ابزار line رو انتخاب کنید . شکل اولیه ی قلاب گوشواره رو بکشید .

3

قلاب گوشواره معمولا به شکل منحنی است . پس باید به شکلی که ترسیم کردیم یه مقدار انحنا و خمیدگی بدیم و بعبارتی smoothش کنیم . برای اینکار به منوی modify برید و یک vertex رو انتخاب کنید سپس راست کلیک کنید و گزینه ی smooth رو انتخاب کنید .
اگر میزان انحنای بوجود اومده در ورتکس ها نیاز به تصحیح داشت می تونید به جای
smooth گزینه ی bezier رو انتخاب کنید و مقدار انحنا رو کنترل کنید .

4

حالا قلابمون رو یه مقدار ضخیم می کنیم . در منوی modify و در تب rendering گزینه های enable in renderer , enable in viewport رو فعال کنید . با مقادیر thickness , sides و مقدار steps در تب interpolation بازی کنید تا ضخامت و نرمی مورد نظرتون به دست بیاد .

5

همونطور که در شکل می بینید در انتهای قلابمون یه کره قرار وجود داره . این مرحله کاملا واضحه , یه sphere بسازید و در انتهای قلاب قرار بدید .

8

مرحله ی بعدی ساخت یه جسم فنر مانند هست که بالای کره قرار می گیره . به نمای top یا front برید و با استفاده از ابزار helix فنر رو بسازید و بالای کره قرار دهید . توجه داشته باشید با تغییر پارامتر turns می تونید تعداد دورهای فنر رو افزایش بدید . پارامترها رو تغییر بدید تا به نتیجه ی دلخواه برسید . کار من به این شکل در اومد .

9

10

و در نهایت یه حلقه به ته قلابمون اضافه می کنیم , البته این حلقه رو می تونستید تو همون مرحله ی اول هم بکشید .
تا اینجا قلاب گوشواره آماده شده می تونید پروژه رو ذخیره کنید تا بعدا اگه خواستید طرح جدیدی بزنید نیازی به ساخت دوباره ش نداشته باشید .

11
از این مرحله به بعد وارد ساخت زنجیر و بقیه ی جزئیات گوشواره می شیم . همه ی اجزای قلاب رو انتخاب کنید و به editable poly کانورت کنید و بعد به هم attachکنید تا فقط یک آبجکت داشته باشیم .  بهتون گفته بودم که با استفاده از massFX می تونیم کار رو طبیعی تر جلوه بدیم , حالا ازش استفاده می کنیم . برای اضافه شدن تولبار massFX در فضای خالی نوار ابزار راست کلیک کرده و سپس massFx toolbar رو انتخاب کنید . قلاب رو انتخاب کنید و روی set select az static rigid body کلیک کنید .

13

در زیر مجموعه physical material مقدار preset را به steel تغییر بدید و در زیر مجموعه physical meshes مقدار mesh type را orginal انتخاب کنید .

14

اولین حلقه از زنجیر رو با کمک ابزار circle می سازیم و بعد بهش ضخامت می دیم با استفاده از thickness که قبلا گفتیم .

15

حلقه رو به عنوان dynamic rigid body قرار بدید .

16

در قسمت تنظیمات مقدار preset را steel قرار بدید مقدار mesh type را composite و بعد روی کلید generate کلیک کنید .

17

از حلقه 7 , 8 تایی کپی تهیه کنید و مثل شکل زیر کنار هم قرار بدین .

18

پنجره ی massFx tools رو باز کنید و مقدار substeps رو برابر 10 قرار بدین .

19

حالا آبجکتهایی مثله ستاره , مهره , مکعب و استوانه که قراره به زنجیرمون آویزون باشن رو می سازیم . به منوی shape برید و با استفاده از ابزار star یک ستاره ایجاد کنید .

20

به مدیفایر لیست برید و مدیفایر extrude رو به شکل اعمال کنید .

21-2

 هر رو face جلویی و عقبی ستاره رو انتخاب کنید و inset رو با مقدار دلخواه بهش اعمال کنید

22


 


Edge های نشان داده شده در تصویر رو انتخاب کنید و با یه مقدار خیلی کم chamferشون کنید .

23-2

دوباره edge های مشخص شده در شکل را انتخاب و با همون مقدار قبلی chamfer کنید .

24

Edge های مشخص شده در شکل رو انتخاب و به هم connect کنید .

25

26

 Edge های مشخص شده در شکل رو انتخاب کنید و بهم connect کنید من فقط یک گوشه رو نشون دادم اما شما باید برای چهار گوشه ی بعدی هم این کارو تکرار کنید .

26-2

26-3

وقتی مراحل بالایی رو انجام دادید به مدیفایر لیست برید و مدیفایر meshsmooth رو به آبجکت اعمال کنید و بعد آبجکت رو به editable poly تبدیل کنید .

27

حالا یک cylender با ضخامتی کمتر از ضخامت زنجیر بسازید و اونو وسط ستاره قرار بدید . با این سیلندر میخواهیم یه سوراخ وسط ستاره ایجاد کنیم .

28

به تب create برید روی آیکون geometry کلیک کنید و از منوی آبشاری compound objects رو انتخاب کنید و سپس روی دکمه ی booleanکلیک کنید . در قسمت operation گزینه ی substraction (A-B) رو فعال کنید و روی دکمه ی pick operand B کلیک کنید و بعد روی سیلندر کلیک کنید .

29

30-2

 از ابزار line برای ساخت یک حلقه ی آویز استفاده کنید , درست مثله مرحله ی اول , و بعد اونو سرجای خودش قرار بدید . تا اینجا باید کارتون شبیه به این شده باشه .

31

 یک سیلندر هم در قسمت انتهایی ستاره باید ایجاد کنیم . و بعد همه ی اجزا رو به هم attach کنید . کار ستاره به پایان رسید .

32

خب من چیزای دیگری مثه مکعب و مهره و استوانه هم ایجاد کردم و برای هر کدوم از اونها یه حلقه ی آویز ساختم درست با همون روشی که گفتیم . و فراموش نکنید که همون تنظیمات massFX که برای زنجیر به کار بردیم رو باید برای این اجزا هم اعمال کرد .

34

حالا این آبجکتهایی رو که ساختین به صورت رندم به زنجیر وصل کنید .

35

روی دکمه ی simulate کلیک کنید و زمانی که نتیجه ی دلخواه رو به دست آوردید عملیات را متوقف کنید .

36

همه ی اجزا رو انتخاب کنید به editable poly تبدیل کنید و بعد textuer مورد نظر رو بهش اختصاص بدید و رندر بگیرید .

finall

 

خواندن 7072 بار آخرین بار تغییر یافته چهارشنبه, 01 آبان 1392 07:33